Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu

piątek, 24 maja 2019

MrGreen - drugie zasilanie roślin ozdobnych

Witam serdecznie.
Aż trudno uwierzyć, że od pierwszego zasilania minął już miesiąc - a jednak :) Było to 24 kwietnia, możecie o tym przeczytać tutaj. Preparatami MrGreen zasilamy co miesiąc więc dziś powtórzyłam zasilanie. Nie wierzyłam, że mi się to uda bo przecież od tygodnia zdrowo lało. Ale dziś, jak na zamówienie pogoda się zmieniła. Przestało padać, zrobiło się cieplej a w południe wyszło w końcu upragnione słoneczko.
Często narzekam na naszą piaszczystą glebę ale bywają też momenty, gdy to właśnie ta cecha ratuje mój ogród przed podtopieniem. Widziałam na wielu blogach zalane ogrody, zniszczone uprawy - ogromnie współczuję ich właścicielom. U nas woda nigdy nie stoi więc choć długotrwałe deszcze niekorzystnie wpływają na niektóre rośliny, narzekać nie mogę.
Ale wróćmy do tematu.
Jak pamiętacie, do zasilania nawozami MrGreen wybrałam kilka roślin. Dziś chcę Wam pokazać jak wyglądają te rośliny po upływie miesiąca od pierwszego zasilania.
Zacznijmy od rabaty z różyczkami bo skupiłam się głównie na niej. Rabatka wygląda teraz tak:
Dla porównania zestawiłam ze sobą zdjęcia rabaty sprzed miesiąca i obecnej.
Różnica jest kolosalna, różyczki pięknie się rozkrzewiły. Przypomnę, że rosną tu trzy odmiany niskich, różanych krzewów. Obserwując ich rozwój trochę żałuję, że nie posadziłam jednej odmiany - róż rabatowych czerwonych.
Te krzewy rozrastają się najszybciej tworząc ładną, zwartą bryłę. Myślę, że gdyby pogoda była bardziej sprzyjająca krzewy byłyby jeszcze bardziej okazałe.
Pomimo długotrwałych opadów i braku słońca ich liście wciąż mają śliczny, zielony kolor i ładnie połyskują.
Krzewy nie mają jeszcze pąków kwiatowych ale myślę, że wkrótce się pokażą. Niestety - pojawiły się mszyce. Zapewne to efekt deszczu. Pokrzywy już zalałam ale potrzebują jeszcze kilku dni więc chyba będę musiała poszukać innego sposobu na pozbycie się nieproszonych gości.
Kolejna odmiana to róże miniaturowe czerwone.
Wyraźnie widać jak bardzo się rozrosły choć mają inny pokrój od poprzednich i mniejszy przyrost.
Ich liście w większości są zdrowe i błyszczące.
Na niektórych liściach zauważyłam jednak żółte plamki. Te krzewy mają już pierwsze pąki kwiatowe.
I jedyna w tym towarzystwie róża rabatowa żółta. Ta sadzonka była najsłabsza i tak jest nadal aczkolwiek powoli się rozrasta.
Powiedziałabym, że wygląda zdrowiej choć na liściach też są żółte plamki. Ma już pąki kwiatowe.
Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolona ze stanu tych krzewów. Przez ten miesiąc ładnie się rozrosły i wkrótce będą pierwsze kwiaty. Poradziły sobie z deszczowym kataklizmem i wyglądają zdrowo. Gdyby nie mszyce byłabym spokojna ale i z tym sobie poradzimy :)
Pomiędzy różami wsadziłam w ubiegłym roku kilka gałązek hortensji Annabelle. Wczesna wiosną marnie to wyglądało ale po miesiącu...
To nie pierwsza w historii mojego ogrodu sadzonka hortensji ale takiego postępu w ciągu miesiąca jeszcze nie zaobserwowałam :) To musi być zasługa MrGreen.
Do eksperymentu włączyłam również rhododendrona, który spędza mi sen z powiek.
I tu nie bardzo wiem co napisać. Nie był idealny ale miał wiele ładnych pąków. Tymczasem stało się coś niedobrego, pąki rozsypują się na kawałki a liście zaczęły się zwijać.
Może zieleń liści jest ciemniejsza ale czy to dobrze? Na pocieszenie w dolnej części krzewu rozwinął się jeden kwiat.
Nie wiem czy zniszczone pąki to efekt nocnych przymrozków czy może nadmiaru wilgoci. Muszę Wam powiedzieć, że mam w ogrodzie jeszcze inne odmiany rhododendronów i z nimi kłopotów nie ma. Ten jest wyjątkowo kapryśny i właściwie nie wiem dlaczego tak o niego walczę.
W tym roku z kwitnienia już nic nie będzie ale skoro zaczęłam go zasilać to jeszcze powalczę - może się uda.
I ostatnie rośliny objęte eksperymentem - dwie sadzonki piwonii.
Tak wygląda porównanie piwoniowej części ślimaka. Zasilam dwie sadzonki rosnące na pierwszym planie. Są to młodziutkie sadzonki przytknięte w kręgu w ubiegłym roku.
Pierwsza dorodniejsza, wiosną wypuściła kilka pędów. Teraz jest już sporym krzewikiem i ma 4 pąki kwiatowe.
Druga była jedną gałązeczką i nadal jest jedną ale podrosła i wygląda zdrowo. Jest nadzieja, że w przyszłym roku będzie ich więcej.
To wszystko, czas na wnioski. Cóż, to był trudny miesiąc. Mało słońca, niskie temperatury i mnóstwo deszczu - to nie są dobre dla rozwoju roślin warunki. Mimo tego sadzonki wyglądają zdrowo i mocno się rozrosły. Czy to zasługa MrGreen? Tego jeszcze do końca nie wiem bo jedno zasilanie to zbyt mało na taki osąd. Dziś roślinki dostały drugą porcję nawozu. Dodatkowo postanowiłam opryskać rośliny roztworem preparatu. Obserwujemy więc dalej, przed nami kolejny miesiąc. Na pewno zaskoczeniem dla mnie był piękny rozrost hortensji i zdrowy wygląd różanych krzewów. Róże wielkokwiatowe po deszczach wyglądają znacznie gorzej. Jestem więc dobrej myśli i cieszę się, że mam możliwość zastosowania tych preparatów.
Miłego weekendu kochani!


20 komentarzy:

  1. Piękny ogród Ewuniu.:) U mnie w warzywniku też pojawiły się mszyce. Pozdrawiam serdecznie i życzę pogodnego weekendu.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mszyce to prawdziwa zmora i trudno temu zapobiec. Czas na pryskanie!
      Tobie Madziu również życzę pogodnego weekendu :)

      Usuń
  2. Widzę że nie tylko u mnie róża ma takie plamki. Mam kilka sztuk ale tylko na jednej są takie żółtawe plamki-nie wiem czy to grzyb czy też jakiś szkodnik.
    Co do zasilania-nie umie ocenić czy to zasługa preparatu czy tych deszczy które dobrze zasiliły roślinki. Fakt różyczki wyglądają pięknie więc tu chyba preparat coś pomógł. Jestem ciekawa jak będzie za miesiąc. Oby wszystko pięknie rozkwitło będzie ogród cieszył oko. Miłego tygodnia Ewuniu:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Próbowałam znaleźć odpowiedź w internecie ale powodów występowania tych żółtych plamek może być kilka. Prawdopodobnie to brak jakichś mikroelementów w glebie. Najpierw spróbuję się pozbyć mszyc bo i one roznoszą choroby. Mam nadzieję, że moje różyczki sobie poradzą :)
      Serdeczności Agniesiu!

      Usuń
  3. Wow, efekty rewelacyjne. Rośliny wyglądają teraz zjawiskowo! Gratulacje Ewuniu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, gdyby nie mszyce byłoby wspaniale :)
      Cieplutko pozdrawiam.

      Usuń
  4. No proszę ale zmiana. Chyba jednak zasługa preparatów.. Róże wyglądają wspaniale. Naprawdę można powiedzieć wow... Czekamy na więcej :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rosną jak na drożdżach :) Zobaczymy co będzie za miesiąc.
      Przesyłam uściski :)

      Usuń
  5. Anonimowy27 maja, 2019

    Twój ogród pięknie rozkwita, a odpowiednie nawożenie roślin faktycznie potrafi dać spektakularne efekty. :) Pozdrawiam Cię Ewo serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z uwagi na wielkość ogrodu preferuję zazwyczaj naturalne metody wzbogacania gleby ale czasem warto sięgnąć po coś specjalnego.
      Serdeczności Kasiu :)

      Usuń
  6. Piękny ogród ! Widać duże przyrosty roślin, więc może to zasługa preparatu !
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że również dzięki preparatowi rośliny tak pięknie się rozkrzewiły.
      Pozdrawiam Cię Elu bardzo ciepło.

      Usuń
  7. Piękny ogród. Często tutaj bywam i podziwiam. Różyczki wspaniale się rozrosły. Ja też wśród róż mam hortensję Anabell. Pięknie rośnie i czekam aż zakwitnie. Moje róże pozostawiają wiele do życzenia. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anabelka wśród róż pewnie w tym roku nie zakwitnie, bo to sadzonka z jesieni ale rośnie jak na drożdżach. O róże walczę od lat, może te rabatowe zechcą się zadomowić :)
      Dziękuję Ci za odwiedziny i miły komentarz. Serdecznie pozdrawiam!

      Usuń
  8. Pięknie się wszytko rozwija, może faktycznie preparat pomógł roślinkom :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I ja tak myślę :)
      Cieplutko pozdrawiam.

      Usuń
  9. Zauważa się duże różnice w jakości roślin. Są zdrowe, liście błyszczące. Prawdopodobnie to zasługa preparatu. Jestem ciekawa jak wygląda różnica na warzywach.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyglądają nieźle jak na deszczową porę :) Myślę, że to zasługa preparatu. Z warzywami jest podobnie, kolejny post będzie 8 maja - po miesiącu od zasilania.
      Serdeczności Lusiu :)

      Usuń