Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu

czwartek, 27 grudnia 2012

Bergenia sercolistna


Jeszcze do niedawna nie miałam pojęcia o istnieniu tej rośliny. Jakieś trzy lata temu w ramach małej sąsiedzkiej wymianki dostałam kilka kłączy od pewnej pani, która zachwalała: "no wie pani, takie duże liście co zimą nie więdną". Nie wiedziałam, ale wzięłam i wsadziłam. Jakież było moje zaskoczenie jak w pod koniec kwietnia te duże liście zakwitły!

Poszukałam, poczytałam i teraz już wiem. To bergenia sercolistna, roślina z rodziny skalnicowatych. Jest rośliną zimozieloną, posiadającą duże, skórzaste i błyszczące liście wybarwiające się miejscami na czerwono. Pęd kwiatowy rozgałęzia się tylko w górnej części wierzchołkowej tworząc duże, wiechowate kwiatostany w kolorze mocnego różu. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Zdecydowanie lepiej kwitnie w słońcu. Jest całkowicie mrozoodporna. Kwiatostany są dość trwałe i pięknie wyglądają w wazonie. Serdecznie polecam.


6 komentarzy:

 1. Mam tą piękność i bardzo ją lubię. Niestety mimo iż mrozoodporna, zeszłej zimy straciła jedną. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. To przykre. Na szczęście bergenię łatwo podzielić. Dziękuję za odwiedziny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne bergenie! Bardzo ładnie kwitną w słońcu, ale są to zdecydowanie rośliny do półcienia! Świetnie rosną i kwitną również w pełnym cieniu. No i lubią wilgotną glebę :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać różne źródła podają różne informacje. Moja rośnie raczej w słońcu, chociaż przez pewną część dnia dostaje trochę cienia od dużego perukowca. Dziękuję za komentarz.

   Usuń
 4. Piękne są, tylko szkoda, że tak mało czasu poświęcamy na oglądanie tych cudów natury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego robię mnóstwo zdjęć, które zimą poprawiają mi humor!

   Usuń